Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Aktualno¶ci
Archiwum
Seminaria
Badania
Działalno¶ć

Genetyka i pozytywna energia!

Mimo, i¿ na niebie wisia³y ciê¿kie deszczowe chmury, by³o zimo i nieprzyjemnie, dzielni popularyzatorzy nauki, a zarazem cz³onkowie naszego Ko³a, zjawili siê z samego rana w Parku Marsza³ka Rydza-¦mig³ego! W niesprzyjaj±cych warunkach atmosferycznych, rozstawiali¶my przygotowane pokazy, a punktualnie o 1100 rozpoczêli¶my 16. PIKNIK NAUKOWY, którego tematem przewodnim by³a energia!


T³umom zwiedzaj±cych piknikowiczów, oferowali¶my liczne atrakcje. Niezale¿nie od wieku, ka¿dy móg³ znale¼æ co¶ dla siebie.

W g³êbi naszego namiotu, znale¼æ mo¿na by³o Aniê - Nasz± Mysz Laboratoryjn±, siedz±c± obok laptopa. Pokaza³a ona, i¿ nie tylko w laboratorium czuje siê jak ¶wietnie, ¶wiat komputerów równie¿ nie jest jej obcy, a na dowód tego ka¿dy uczestnik Pikniku móg³ zagraæ w stworzon± przez ni± grê "Z³ap aminokwasy" ! Jak ³atwo siê domy¶liæ, najwiêkszym zainteresowaniem cieszy³a siê ona w¶ród najm³odszych.


Tu¿ obok znajdowa³ siê nasz stó³ do¶wiadczalny, na którym znalaz³ siê model mitochondrialnej elektrowni, dziêki której mo¿na by³o przyjrzeæ siê z bliska, jak powstaje energia w organizmie cz³owieka (projekt i wykonanie: Ania). Mo¿na by³o obejrzeæ z bliska elektroforezê (wykonanie ¯anety), dowiedzieæ siê jak przeliczaæ kalorie na energiê (projekt Ró¿y), a tak¿e u³o¿yæ krzy¿ówki genetyczne groszku (dzie³o Marty). Przy stole dzielnie dy¿urowali: ¯aneta, Jacek, Sebastian, ale bezkonkurencyjny by³ Igor! Z u¶miechem i cierpliwo¶ci± odpowiada³ na pytania dociekliwych piknikowiczów!


Wa¿ne miejsce na stoisku zajmowa³y oczywi¶cie nasze ro¶linki (Arabidopsis thaliana) ! Janek, Monika i Ola z pasj± opowiadali o naszym zestawie mutantów, zaciekawionym uczestnikom wydarzenia. Oprócz ogl±dania ro¶lin go³ym okiem, zwiedzaj±cy mieli mo¿liwo¶æ dok³adnego przyjrzenia siê im pod binokularem.


Nie oby³o siê bez dymu!:) Najwiêksze zainteresowanie wzbudza³y jednak mini do¶wiadczenia - "wybuchowe mi¶ki" i "wulkaniczne dro¿d¿e". Budzi³y zainteresowanie zarówno dzieci jak i doros³ych. Zobaczyæ mo¿na by³o jak zwyk³e ¿elki wyskakuj± z ogrzanej probówki z dodatkowymi efektami wizualnymi, a tak¿e jak ró¿nokolorowe dro¿d¿e, wyp³ywaj±ce niczym lawa z kolby! Stanowisko obs³ugiwali: Sebastian, Maciek, Julian, ¯aneta i Ró¿a. Oczywi¶cie sami "prezenterzy" mieli przy tym niez³y ubaw!


Piknik równie¿ dla nas okaza³ siê ¶wietnym miejscem na zg³êbianie wiedzy. W wolnych chwilach, uda³o nam siê pozwiedzaæ stanowiska innych instytucji (nie tylko z Polski!).

Nie mo¿na te¿ pomin±æ licznych przeciwno¶ci losu, z którymi przysz³o nam siê zmagaæ! Po pierwsze nasz namiot sta³ na nieutwardzonym pod³o¿u, co w po³±czeniu z wod± tworzy³o, niezbyt ciekawe stanowisko pracy. Na szczê¶cie, dziêki uprzejmo¶ci s±siadów - le¶ników, który u¿yczyli nam niezbêdnego sprzêtu i wielkim zaanga¿owaniu Marty i Oli uda³o nam siê zaprowadziæ ³ad i porz±dek.:)


Dro¿d¿e cieszy³y siê tak du¿ym zainteresowaniem, ¿e pod koniec dnia zabrak³o nam barwinków, na wycieczkê do sklepu uda³a siê ¯aneta, okaza³o siê jednak, ¿e to wcale nie ³atwe zadanie. Jednak jak na prawdziwych naukowców przysta³o, z dobrymi radami od Pani Prezes uda³o siê opanowaæ sytuacjê. Dodatkowo odkryli¶my, ¿e równie dobrym barwnikiem jest sok z buraków.


Wyzwaniem by³o tak¿e, mycie sprzêtów do mini do¶wiadczeñ. Jednak i to nam nie straszne! Do perfekcji opanowali¶my b³yskawiczne sprz±tanie!:)
Jako Ko³o Naukowe jeste¶my dumni, ¿e mogli¶my zaprezentowaæ siê na 16. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Cieszymy siê, ¿e bierzemy czynny udzia³ w popularyzacji nauki! Czujemy siê jeszcze bardziej zmotywowani i nape³nieni now± ENERGI¡ do pracy!

Anna "Malina" Malinowska

Zdjêcia wykonane przez Annê Malinowsk±.

Powrót


O kole
Linki
Kontakt
Galeria
Forum

Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki
Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski