Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Aktualno¶ci
Archiwum
Seminaria
Badania
Działalno¶ć

Piotr Migda³
"Otwarta Nauka i Nauka 2.0"

Sposoby dzielenia siê odkryciami zmieniaj± siê z czasem i technik±. Nie zawsze by³o oczywiste, ¿e odkrycia trzeba siê dzieliæ (a nie tylko “zaklepaæ pierwszeñstwo”). Tak¿e, publikowanie listów, czy te¿ artyku³ów w pismach naukowych, to wynalazek XVII wieku.

Za¶ Internet diametralnie zmieni³ koszta publikowania (czyli upubliczniania) informacji. Nie trzeba byæ znanym pisarzem, ani dziennikarzem, by móc podzieliæ siê z ca³ym ¶wiatem. Wystarczy postawiæ stronê domow±, bloga, czy te¿ szaleæ na serwisie spo³eczno¶ciowym.

Niemniej, pisma akademickie (podobnie jak dystrybutorzy muzyki czy filmów), chc± kasowaæ jak za czasów, gdy dystrybucja by³a droga. I de facto robi± scam (czyli wy³udzenie), opieraj±c siê na inercji ¶rodowiska naukowego. Tym samym te¿ blokuj± dostêp do nauki biedniejszym uczelniom. Z owym scamem walczy m.in. Tim Gowers (laureat Medalu Fieldsa) w swojej krucjacie przeciwko jednego z “z³ych” wydawców - Elsevierowi. Na szczê¶cie w wielu dziedzinach naukowcy uploaduj± swoje prace na arXiva, który daje dostêp dla wszystkich.

Co wiêcej, naukowcy powoli siê otwieraj± na to, ¿e Internet mo¿na wkorzystaæ do powa¿nej nauki. I tak jest forum MathOverflow (pytania i odpowiedzi z matematyki na poziome badawczym), jest wspó³praca w ramach Polymath (która zaawocowa³a rozwi±zaniem problemów nierozwi±zywalnych dla najlepszych wspó³czesnych matematyków dzia³aj±cych w pojedynkê). Wreszcie, s± projekty adresowane do pasjonatów, np. GalaxyZoo (identyfikacja galaktyk) lub Fold.it (gra w zwijanie bia³ek). Obecnie nieformalnym przywódc± jest Michael Nielsen - autor najwa¿niejszego podrêcznika z informacji kwantowej.

Oczywi¶cie to dopiero pocz±tek i w ulepszaniu istniej±cych rozwi±zañ, i szukaniu nowych sposobów dzielenia siê odkryciami, wspó³pracy naukowej i edukacji. Bardziej transparentny, bardziej otwarty i mniej kosztowny.

9.01.2012

Powrót


O kole
Linki
Kontakt
Galeria
Forum

Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki
Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski