Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Aktualno¶ci
Archiwum
Seminaria
Badania
Działalno¶ć

Witamy na stronie naszego Ko³a!

Ko³o Naukowe Genetyki i Epigenetyki jest organizacj± studenck±, która skupia m³odych ludzi interesuj±cych siê szeroko pojêt± biologi± molekularn± - w szczególno¶ci epigenetyk±. Co tydzieñ odbywaj± siê nasze seminaria, na których studenci lub zaproszeni go¶cie prezentuj± najnowsze wiadomo¶ci ze ¶wiata nauki lub zagadnienia, które s± ich pasj±.



26.05.2014 r.
Witajcie!

Zapraszam serdecznie na najbliższe spotkanie Ko³a, na którym Anna Miścicka wyg³osi seminarium pt. "Po ilu genach się uśmiechniesz?".

Abstrakt seminarium:

"Choroby genetyczne są często bardzo poważne i śmiertelne. Ale czy wiecie, że w naszych genach mogą być zapisane naprawdę niezwyk³e przypad³ości, chociażby takie jak kichanie w reakcji na świat³o s³oneczne czy podskakiwanie ze strachu? Pomimo ich uciążliwości, nie sposób się uśmiechnąć s³ysząc o nich. Część z ma nawet swoje wpisy w bazie OMIM (Online Mendelian Inheritance in Man), gromadzącej informacje o chorobach genetycznych.

W mojej prezentacji przytoczę kilka z nich. Na szczęście większość takich chorób nie jest śmiertelna, tylko momentami męcząca. Mogę więc bez oporów moralnych spytać, po ilu genach się uśmiechniecie?"

Na spotkaniu będziemy także rozmawiać o organizacji II edycji konferencji "GMO - szanse czy zagrożenia?".

Spotkanie odbędzie się o godzinie 18:00, w sali 10, przy Zak³adzie Biologii Systemów (za budynkiem IBB, przy ul. Pawiñskiego 5a).

Do zobaczenia!
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE


27.04.2014 r.
Witajcie!

Serdecznie zapraszam na najbliższe spotkanie Ko³a. Swoje seminarium pt. ”Molekularna charakterystyka wieloopornych szczepów Shigella sonnei" wyg³osi Ewa Lewczuk(abstrakt poniżej).

Abstrakt prezentacji: "W prezentacji skupię się na badaniach wykonanych przez Sirigade Ruekit i jego grupę

opublikowanych w BMC Research Notes w tym roku. Antybiotykooporne bakterie z rodzaju Shigella są przyczyną zatruć pokarmowych co jest szczególnym problemem w krajach rozwijających się. Izolaty Shigella pozyskano z rejonów Thimphu w Buthanie, gdzie często obserwowano zatrucia. Bakterie z tego rodzaju występowa³y tam z bardzo dużą częstotliwością.

Metodologia badañ przedstawianych przez autorów publikacji zawiera³a podejścia mikrobiologiczne do określania antybiotykowrażliwość szczepów (MIC, wysiew na szalce Petriego). Stosowano elektroforezę pulsacyjną, aby porównać DNA totalny i plazmidowy. Analizy bioinformatyczne pos³uży³y do wyciągnięcia wniosków i określenia pokrewieñstwa. Zsekwencjonowano geny gyrazy A. Najważniejszą metodą pozostaje typowanie replikonów oparte na technice PCR, które pozwala przyporządkować plazmidy do danej grupy niezgodności.

W swoim seminarium postaram się skupić na metodologi zastosowanej w tych badaniach."

Na spotkaniu będziemy także omawiać sprawy związane z organizacją II edycji konferencji „GMO – szanse czy zagrożenia?”.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek (29.04), o godzinie 18:00, w sali 10, przy Zak³adzie Biologii Systemów (za budynkiem IBB, przy ul. Pawiñskiego 5a).

Do zobaczenia!
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE


06.03.2014 r.
Witajcie!

Serdecznie zapraszam na najbliższe spotkanie, na którym zostanie wyg³oszone seminarium pt. "siRNA - nadzieje i wady terapii" autorstwa £ukasza Komorowskiego(abstrakt poniżej).


"W roku 1998 A. Fire i wsp. na ³amach tygodnika Nature opublikowali wyniki badañ potwierdzające zdolność wyciszania ekspresji genów w komórkach eukariotycznych przez dsRNA. W następnych latach zaczęto przeprowadzać kliniczne próby wykorzystania tej metody w terapiach różnych chorób. Obecnie naukowcy z ca³ego świata badają możliwości zastosowania ma³ego interferencyjnego RNA (siRNA) w walce z nowotworami oraz innymi stanami patologicznymi (np. chorobami neurodegeneracyjnymi).

Interferencja RNA polega na wprowadzaniu siRNA lub zmodyfikowanych oligonukleotydów do komórek, celem ograniczenia biosyntezy bia³ek, które mogą być bezpośrednią przyczyną patogenności i/lub zatrzymania mechanizmów apoptozy.

G³ówne problemy związane z wprowadzeniem tej metody do powszechnego użytku wynikają z trudności z dostarczeniem siRNA/oligonukleotydów do docelowych komórek.

Aktualne badania nad wykorzystaniem siRNA/oligonukleotydów w terapiach genowych skupiają się na sposobie ich stabilizacji, transportu i selektywnego dzia³ania na odpowiednie mRNA. Mimo obiecujących wyników, opracowane metody wymagają dopracowania w celu zastosowania klinicznego.

W mojej prezentacji postaram omówić aktualny stan wiedzy dotyczący dzia³ania siRNA/oligonukleotydów: metod stabilizacji i transportu cząsteczek in vivo, skutków ubocznych terapii oraz implikacji w walce z nowotworami."

Na spotkaniu poruszymy także sprawy organizacyjne II edycji konferencji "GMO - szanse czy zagrożenia?".

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek (8.04), o godzinie 18:00, w sali 10, przy Zak³adzie Biologii Systemów (za budynkiem IBB, przy ul. Pawiñskiego 5a).

Pozdrawiam,
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE


24.03.2014 r.
Witajcie!

Serdecznie zapraszam na seminarium Sebastiana Kwiatkowskiego pt." Niedocenione oblicze badañ metabolicznych".

Abstrakt prezentacji: "Enzymy metaboliczne, umożliwiające zachodzenie reakcji biochemicznych w organizmach żywych, do niedawna by³y uważane za doskona³e pod względem specyficzności w stosunku do ich substratów. Jednak badania ostatniej dekady dowiod³y, że enzymy te równolegle reagują z cząsteczkami przypominającymi ich substraty. Produktem takiej reakcji są metabolity nie wykorzystywane przez komórki w żadnych szklakach i cyklach metabolicznych. Mogą one kumulować się wewnątrz komórek znacząco upośledzając ich funkcjonowanie. Po tych doniesieniach, rozpoczę³y się poszukiwania enzymów, które odpowiadają za usuwanie powstających „nieprawid³owych” metabolitów.”

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek (25.03), o godzinie 18:00, w sali 10, przy Zak³adzie Biologii Systemów (za budynkiem IBB, przy ul. Pawiñskiego 5a).

Do zobaczenia!
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE


09.03.2014 r.
Witajcie!

Serdecznie zapraszam na najbli¿sze spotkanie, na którym zostanie wyg³oszone seminarium pt. "Enzymy wielofunkcyjne - enzymy o wielu twarzach" autorstwa Anny Miścickiej (abstrakt poni¿ej).

"Kiedyś uwa¿ano, ¿e enzymy pe³nią tylko jedną określoną funkcję. Kinazy fosforylują, deadenylazy odcinają ogony poli(A), ligazy ³ączą kowalencyjnie dwie cząsteczki i tak dalej. Okazuje się, ¿e świat enzymów wcale nie jest taki prosty. Enzymy cechuje nie tylko mnogość substratów i kofaktorów, ale tak¿e odmienne funkcje. To są w³aśnie enzymy wielofunkcyjne. Jednym z nich jest topoizomeraza, która nie tylko relaksuje DNA, ale równie¿ fosforyluje bia³ka SR, odpowiedzialne za splicing."

Na spotkaniu omówimy tak¿e sprawy związane z II edycją Ogólnopolskiej Konferencji "GMO - szanse czy zagro¿enia?", dlatego wszystkich chętnych udzia³em w organizacji tego przedsięwzięcia zachęcam do pojawienia się na spotkaniu!

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek (11.03), o godzinie 18:00, w sali 10, przy Zak³adzie Biologii Systemów (za budynkiem IBB, przy ul. Pawiñskiego 5a).

Pozdrawiam,
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE


04.03.2014 r.
Witajcie!

Niestety dzisiejsze spotkanie Ko³a jest odwo³ane z powodu szkolenia, na którym muszą byc obecni wszyscy cz³onkowie Zarządu. Jednak zapraszamy na spotkanie ju¿ za tydzieñ (szczegó³y dotyczące spotkania i seminarium ju¿ nied³ugo)!



Pozdrawiam,
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE


18.02.2014 r.
Witajcie!

Niestety dzisiejsze spotkanie Ko³a jest odwo³ane z przyczyn niezale¿nych. Jednak zapraszamy na spotkanie ju¿ za tydzieñ!



Pozdrawiam,
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE


16.12.2013 r.
Witajcie!

Serdecznie zapraszam na seminarium Bartosza Majchrzaka i Agnieszki Sztyler pt. "Priony i choroby prionowe".

Abstrakt prezentacji: "Pomimo najszybszego w dziejach rozwoju nauk biologicznych ludzkość bez przerwy staje przed nowymi zagadkami.
Jedną z nich jest bia³ko PrP, występujące w organizmie ludzkim w naturalnej postaci PrPc lub PrPSc, która to jest formą patogenną. Warto zaznaczyć, iż obie postacie mają tę samą strukturę pierwszorzędową, natomiast różnią się strukturą drugorzędową. Co ciekawe, bia³ko PrPSc ma zdolność samopowielania, przekszta³cając formę naturalną do postaci Sc, która określana jest mianem Prionu. Udowodniono, że cząsteczki te powodują zakaźne i śmiertelne schorzenia neurologiczne, które dodatkowo mogą przenosić się międzygatunkowo.
Jak widać, w³aściwości tych bia³ek nie do koñca zgadzają się z pewnymi dogmatami biologii molekularnej. W swojej prezentacji postaramy się omówić zagadnienia dotyczące prionów, ich znaczenia w organizmie, toksyczności i chorób z nimi związanych."

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek (21.01), o godzinie 18:00, w sali 10, przy Zak³adzie Biologii Systemów (za budynkiem IBB, przy ul. Pawiñskiego 5a).

Do zobaczenia!
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE


06.01.2013 r.
Witam serdecznie w Nowym Roku!

Zapraszam na jutrzejsze spotkanie Ko³a, które odbędzie się 07.01, o godzinie 18:00, w sali 10, przy Zak³adzie Biologii Systemów (za budynkiem IBB, przy ul. Pawiñskiego 5a).

Będziemy rozmawiać o dzia³alności Ko³a w nowym roku oraz o nadchodzących wydarzeniach, w które jesteśmy zaanga¿owani.

Pozdrawiam,
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE


16.12.2013 r.
Witajcie!

Serdecznie zapraszam na nasze ostatnie w tym roku kalendarzowym, świąteczne spotkanie Ko³a! Swoim seminarium pt. "CRISPR, czyli o szczepionkach dla... bakterii?" otworzy je Agnieszka Czechowska (abstrakt poni¿ej). A po części naukowej nastąpi mniej oficjalna część spotkania, czyli nasza ko³owa Wigilia!

Abstrakt prezentacji: "Niedawno zidentyfikowany system CRISPR/Cas, obwieszczany jako system immunologiczny Bacteria i Archea, ma za zadanie chronić komórki przed atakującymi je egzogennymi elementami genetycznymi. Umo¿liwia on manipulacje fragmentami fagowego lub plazmidowego DNA. Zaobserwowano, ¿e krótkie sekwencje są zapamiętywane i u¿ywane podczas odpowiedzi na ewentualny, kolejny atak. Odkrycie natychmiast zdoby³o s³awę i uznanie w świecie naukowym. Grupy badawcze dostrzeg³y ogromny potencja³ systemu jako innowacyjnego sposobu modyfikacji genomów ró¿nych organizmów. Czy prostota i niskie koszty zastosowania tego nowego narzędzia in¿ynierii genetycznej pozwolą na ca³kowite usunięcie w cieñ tradycyjnych metod, jak choćby motywu palca cynkowego?"

Spotkanie odbędzie się w najbli¿szy wtorek (17.12). W związku ze zmianą sali (jeszcze nie znamy dok³adnego miejsca spotkania), spotykamy siê o godzinie 18:00 pod salą seminaryjną (sala nr 10) Zak³adu Biologii Systemów przy ul. Pawiñskiego 5a (budynek F), skąd przemieścimy siê do przyznanego nam pomieszczenia.

Do zobaczenia!
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE


20.11.2013 r.
W dniu 19.11, czyli w ostatni wtorek, dwóch członków zarządu Koła, tj. Sebastian Kwiatkowski oraz Łukasz Komorowski, byli gośćmi Aleksandry Wójcik podczas audycji Klimat Popołudnia w Radiu Kampus. Opowiedzieli co nieco na temat GMO i nadchodzącej konferecji. Kto przegapił, a chciałby posłuchać, mo¿e znaleŸć audycję pod linkiem poni¿ej:

Link

Przypominam tak¿e o nadchodzącej wielkimi krokami konferencji, która zaczyna się ju¿ w najbli¿szy piątek! W imieniu Ko³a serdecznie zapraszam do udzia³u, gdy¿ wstêp nic nie kosztuje, a bêdzie mo¿na siê wiele dowiedzieæ. Po wszelkie informacje odnośnie Konferencji zapraszamy na stronę Konferencji lub na FanPage w serwisie Facebook.

Pozdrawiam serdecznie,
£ukasz Komorowski
Wiceprezes KNGiE



O kole
Linki
Kontakt
Galeria
Forum

Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki
Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski