Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Aktualno¶ci
Archiwum
Seminaria
Badania
Działalno¶ć

Jacek Neska
"Historie hodowli komórkowych"

Hodowle komórkowe, technika pozwalaj±ca na hodowanie komórek pozaustrojowo przy¿yciowo powy¿ej 24 godzin. Obecnie u¿ywane s± do hodowli komórek, s³u¿±cych ró¿nym celom. Rozpoczynaj±c od badania biologii komórki (np. przekazywanie sygna³ów, poznawanie fizjologii komórki) poprzez badanie wp³ywu nowych leków na organizm i poszczególne komórki (neuroprotekcyjne dzia³anie leków po niedokrwieniu mózgu) do komórkowych modeli chorób, które staramy siê zbadaæ i leczyæ (choroby neurodegeneracyjne, hodowanie komórek i tkanek do przeszczepów).

Jednak czy kto¶ z nas zastanawia³ siê kiedykolwiek „jak to siê zaczê³o?”. Na seminarium postaram siê przybli¿yæ zarys historyczny pocz±tków hodowli komórkowych oraz kilku najwa¿niejszych odkryæ, które przyczyni³y siê do powstania i rozwoju tej techniki. Kto by siê spodziewa³, ¿e jedno z prze³omowych odkryæ medycyny bêdzie gra³o pierwsze skrzypce w rozwoju tej techniki. Opowiem równie¿ o pierwszych podjêtych próbach udanych i nieudanych, rozwoju skomplikowania hodowli oraz o najpopularniejszych liniach komórkowych, stosowanych po dzi¶ dzieñ, krótkie charakterystyki komórek danej linii oraz badania, w których s± wykorzystywane. Opowiem o zaletach, wadach jak i mo¿liwo¶ciach hodowli komórkowych.

Seminarium bêdzie mia³o nietypowy charakter, poniewa¿ lekko znudzi³y mnie sztandarowe seminaria typu „ja mówiê a wy s³uchacie” i ewentualne pytania po seminarium. Postaram siê czê¶ciowo odwróciæ rolê i jak ten nêkaj±cy uczniów nauczyciel bêdê wyci±ga³ z Was informacje.

5.12.2012

Powrót


O kole
Linki
Kontakt
Galeria
Forum

Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki
Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski