Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Aktualno¶ci
Archiwum
Seminaria
Badania
Działalno¶ć

Ró¿a Wêgliñska
"Kosmetyki genetycznie odm³adzaj±ce - fakty i mity."

Przywracanie i pielêgnowanie zdrowego wygl±du skóry jest celem kosmetyki od czasów, gdy ponad 2 tys. lat temu Kleopatra za¿y³a pierwszej k±pieli w kozim mleku. Do niedawna wiêkszo¶æ kremów i balsamów maskowa³a jedynie krosty i przebarwienia lub dodawa³a skórze po³ysku. Lepsze efekty dawa³y bardziej inwazyjne kuracje z u¿yciem zastrzyków, laserów i operacji. W ostatnich czasach w ¶rodowiskach medialnych zapanowa³a moda na tzw. "kosmetyki odm³adzaj±ce"", czy te¿ "anti-aging cosmetics". Wed³ug ró¿nych ¼róde³ (w tym reklam na skalê masow±) maj± one zapewniæ zatrzymanie starzenia skóry cz³owieka poprzez "usuwanie wolnych rodników", "inaktywacjê" b±d¼ "wzmo¿enie ¿ywotno¶ci genów".

Najpopularniejszymi celami tych "kosmeceutyków" s±, jak twierdz± ich twórcy, geny NRF2, SIRT1, AKT, PTEN oraz ¶cie¿ka NF-?B. Niestety, ¿adne znane inhibitory tych genów nie s± specyficzne, dodatkowo dzia³anie i interakcje poszczególnych ¶cie¿ek nie s± do koñca poznane i mog± pe³niæ wiele funkcji w organizmie ludzkim prócz roli w procesie starzenia.

Gen NRF2 koduje czynnik transkrypcyjny reguluj±cy geny zaanga¿owane w odpowied¼ zapaln± i procesy gojenia, czêsto zwi±zane z produkcj± wolnych rodników.

Bia³ko kodowane przez gen SIRT1 jest deacetylaz± histonów, deacetyluje te¿ kilka wa¿nych czynników transkrypcyjnych, m.in. p53. W zale¿no¶ci od kontekstu genetycznego bia³ko to mo¿e mieæ zarówno pro- jak i anty- nowotworowe w³a¶ciwo¶ci. Jego nadekspresja prowadzi do wzmo¿onej proliferacji i zahamowania apoptozy.

¦cie¿ka AKT, której inhibitorem jest PTEN, oddzia³uje z wieloma innymi ¶cie¿kami (m.in. mTOR i NF-?B) i prowadzi do wzmo¿onego prze¿ycia komórek.

¦cie¿ka NF-?B odgrywa kluczow± rolê w regulacji odpowiedzi immunologicznej, jej zaburzenia s± powi±zane z nowotworami, chronicznymi zapaleniami oraz chorobami autoimmunologicznymi.

W prezentacji podsumujê dotychczasow± wiedzê o mo¿liwo¶ciach interakcji kosmetyków z tymi genami i ¶cie¿kami oraz mo¿liwych ich skutkach.

7.03.2013

Powrót


O kole
Linki
Kontakt
Galeria
Forum

Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki
Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski