Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Aktualno¶ci
Archiwum
Seminaria
Badania
Działalno¶ć

Arabidopsis thaliana (rzodkiewnik pospolity) jest ro¶lin± dwuli¶cienn± nale¿±c± do rodziny Brassicaceae. Charakteryzuje siê ma³ymi rozmiarami, ma krótki cykl ¿yciowy (oko³o 6 tygodni) oraz jest bardzo p³odny. Nie posiada ¿adnych nietypowych cech, ani skomplikowanych struktur, dziêki czemu sta³ siê podstawowym organizmem modelowym wykorzystywanym w biologii ro¶lin.

Arabidopsis thaliana nie ma ¿adnych specjalnych wymagañ ¿yciowych i na ogó³ ¶wietnie ro¶nie w ka¿dych warunkach. Nasiona wysiewa siê do zwil¿onej ziemi (mo¿e to byæ zwyk³a ziemia do kwiatów doniczkowych). W hodowli Arabidopsis nale¿y pamiêtaæ o regularnym podlewaniu. Ro¶liny powinny rosn±æ w wilgotnym, ale nie mokrym pod³o¿u. Rzodkiewnik lubi miejsca silnie nas³onecznione, a temperatura dla niego optymalna mie¶ci siê w przedziale 20 - 25oC. d³ugo¶æ okresu wzrostu wegetatywnego zale¿y od na¶wietlenia, temperatury i stosunku d³ugo¶ci dnia i nocy. Po tym czasie Arabidopsis wypuszcza pêd kwiatowy i zakwita. Aby zebraæ nasiona nale¿y umie¶ciæ w kopercie pêdy kwiatowe, w których zaczynaj± otwieraæ siê pierwsze ³uszczki oraz zaprzestaæ podlewania i umie¶ciæ ca³o¶æ w suchym miejscu. Zebrane nasiona powinny byæ suche i przechowywane w suchym miejscu.


Praca z Arabidopsis thaliana.


"Szkolny zestaw mutantów Arabidopsis thaliana" zawiera:
  • zbiór nasion
  • tworzenie zestawów wraz z opisem
  • wysy³ka do szkó³ i instytucji naukowych
  • udostêpnianie nasion i ro¶lin.
Propozycje do¶wiadczeñ:
  • wykonywanie samodzielnej analizy fenotypów dostarczonych mutantów
  • analiza segregacji mutanta agamous - mutant ten wykszta³ca kwiaty bez organów p³ciowych i nie wydaje potomstwa
  • wykonywanie krzy¿ówek mutantów Arabidopsis thaliana w celu uzyskania mutantów podwójnych (analiza po³o¿enia mutacji na chromosomach, analiza fenotypów podwójnych).


Powrót

O kole
Linki
Kontakt
Galeria
Forum

Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki
Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski