Sylwestrowe Warsztaty Naukowe
27.12.11 - 1.01.12
Warsztaty Sylwestrowe organizowane przez Ko³o Naukowe Genetyki i Epigenetyki Wydzia³u Biologii UW sta³y siê ju¿ tradycj± studentów z ruchu naukowego na naszym i zaprzyja¼nionych uniwersytetach. Jest to wyjazd konferencyjny, na którym ka¿dy mo¿e przedstawiæ w³asne osi±gniêcia, b±d¼ te¿ ciekawostki i nowinki ze ¶wiata nauki.
Ka¿da kolejna edycja Sylwestrowych Warsztatów Naukowych (SWN) ma z za³o¿enia charakter interdyscyplinarny. W czê¶ci seminaryjnej przedstawiane s± zagadnienia oraz osi±gniêcia ¶wiata nauki zwi±zane z tematem tegorocznych Warsztatów, ale tak¿e wyniki i projekty ró¿nych kó³ naukowych z dziedzin takich jak biologia, fizyka, ekologia, psychologia czy neurobiologia. W czê¶ci warsztatowej uczestnicy bêd± mogli miêdzy innymi wzi±æ udzia³ w warsztatach szermierki klasycznej mieczem, a tak¿e zapoznaæ siê z podstawami prawnymi przy zawieraniu umów, czy te¿ przyswoiæ sobie najwa¿niejsze zwroty w Polskim Jêzyku Migowym.
W tym roku SWN odby³y siê w Po³czynie-Zdrój (woj. zachodniopomorskie) w terminie 27.12.2011 - 01.01.2012.
Pierwszego dnia, a raczej pierwszej nocy, wyruszyli¶my autokarem z Warszawy Zachodniej do Po³czyna-Zdrój. Po dotarciu do o¶rodka - Schroniska M³odzie¿owego - ka¿dy marzy³ o chwili snu w ³ó¿ku pod ciep³± ko³derk±. Dlatego te¿ plan zajêæ tego dnia by³ niezbyt napiêty. Aby trochê rozruszaæ towarzystwo w godzinach popo³udniowych Piotr Przanowski zorganizowa³ warsztaty szermierki klasycznej mieczem. Dziêki temu o godzinie 18:00 mogli¶my oficjalnie otworzyæ tegoroczne Sylwestrowe Warsztaty Naukowe. Pó¼nym wieczorem Bogus³awa Juche³ka poprowadzi³a warsztaty integracyjne, dziêki którym uczestnicy mogli siê lepiej poznaæ, ale te¿ otrzymali ogromn± dawkê dobrego humoru.
29.12. o godzinie 10:00 wyruszyli¶my na wycieczkê z przewodnikiem, który opowiada³ nam ciekawe i skomplikowane dzieje tego uroczego miasteczka. Dowiedzieli¶my siê m.in. ¿e budynek, w którym mieszkali¶my, w latach drugiej wojny ¶wiatowej pod nazw± "Luisenbad" pe³ni³ rolê o¶rodka "Lebensbornu", tzn. izby porodowej i domu ma³ego dziecka. G³ównym zadaniem tej organizacji by³a opieka nad Matk±-Niemk±, germanizacja dzieci innej ni¿ niemiecka narodowo¶æ oraz sprzyjanie kontaktom czystych rasowo nordyków obu p³ci w celach prokreacyjnych (pañstwowy dom publiczny).
Po obiedzie otworzyli¶my drug± sesjê seminaryjn±, a wieczorem ogl±dali¶my ró¿norodne filmy, które u wielu osób wywo³ywa³y mieszane uczucia. Tradycyjnie w ruch posz³y równie¿ gry planszowe, które ka¿dego wieczoru okazywa³y siê wy¶mienit± alternatyw± dla snu ;)
Nastêpnego dnia rozpoczêli¶my cykl zajêæ od warsztatów, które poprowadzi³a Agnieszka C±ka³a. Opowiada³a nam o ró¿nych kruczkach prawnych oraz o tym, jak siê nie daæ zrobiæ w butelkê przy podpisywaniu umów. Pó¼niej Piotr Przanowski zorganizowa³ drug± czê¶æ warsztatów szermierczych. Po obiedzie odby³a siê trzecia sesja seminaryjna, a po kolacji kolejny maraton filmowy.
31.12. odby³y siê dwie po³±czone sesje seminaryjne, tak, aby ka¿dy móg³ siê przygotowaæ do Balu Sylwestrowego. Okaza³ siê on byæ nie tylko doskona³± uczt± dla cia³a (ach, te smaki i smaczki!), ale równie¿ okazj± do potañczenia i rozmowy. Punktem kulminacyjnym by³o odpalenie fajerwerek o pó³nocy oraz symboliczny szampan z ¿yczeniami udanego roku 2012.
Kolejny dzieñ up³yn±³ nam na leniwym powrocie do Warszawy, który na szczê¶cie odby³ siê bez ¿adnych dodatkowych niespodzianek.
W Sylwestrowych Warsztatach Naukowych udzia³ brali cz³onkowie nastêpuj±cych kó³ naukowych z Wydzia³u Biologii:
- Ko³o Naukowe Genetyki i Epigenetyki
- Studenckie Ko³o Naukowe Geobotaniki
- Ko³o Naukowe Biologii Molekularnej
- Ko³o Naukowe Mikrobiologii
- Ko³o Naukowe Neurobiologii
- Ko³o Fotografii Przyrodniczej
- Ko³o Naukowe Biologii Ewolucyjnej
Do g³ównych celów SWN nale¿±:
- Przedstawienie aktywno¶ci kó³ naukowych wydzia³ów przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego
- Prezentacja i dyskusja o planowanych projektach naukowych na 2012 rok
- Wdro¿enie studentów m³odszych lat do prac kó³ naukowych
- Æwiczenia studentów m³odszych lat w referowaniu wyników badañ w³asnych i literaturowych w formie seminarium
- Zaprezentowanie serii wyk³adów nt. wspó³czesnych zagadnieñ i problemów nauk przyrodniczych z wyszczególnieniem aspektów ekonomicznych
- Przedstawienie aktywno¶ci i kierunków dzia³añ kó³ naukowych wydzia³ów przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego
- Doskonalenie umiejêtno¶ci efektywnego przekazu informacji, w tym prezentacji wiedzy naukowej, oraz umiejêtno¶ci wyst±pieñ publicznych i prowadzenia merytorycznej dyskusji na tematy naukowe
- Konkurs na najlepsze wyst±pienia ustne.
Wszystkie z zamierzonych celów zosta³y osi±gniête. Projekty omówione na Warsztatach pozyska³y du¿e grono wykonawców i s± obecnie w trakcie realizacji, np. wspólny projekt Ko³a Naukowego Genetyki i Epigenetyki oraz Ko³a Naukowego Biologii Ewolucyjnej dotycz±cy zró¿nicowania genetycznego populacji
Pseudopidalea viridis na terenie aglomeracji warszawskiej.
Za najlepsze seminaria zosta³y uznane:
Pseudonauka a biznes (Marcin Ziemniak),
Psychodrama, czyli o terapeutycznym dzia³aniu teatru (Anna Bus),
Chronobiologia psychozy. Co ³±czy narkolepsjê i schizofreniê? (Dorota Badowska) oraz
Polski Jêzyk Migowy. O pierwszych krokach w kulturze G³uchych. (Ró¿a Wêgliñska).
Warsztaty pozwoli³y na integracjê i wymianê my¶li pomiêdzy ko³ami naukowymi dzia³aj±cymi na wydzia³ach UW. Studenci lat m³odszych otrzymali okazjê do zapoznania siê z obszarem zainteresowañ i projektami badawczymi realizowanymi przez ko³a naukowe. Sesje referatowe by³y prowadzone na wzór konferencji naukowej, za¶ dyskusja przeplata³a siê niejednokrotnie z sesj± krytyczn± dotycz±c± danego wyst±pienia, co da³o uczestnikom mo¿liwo¶æ zapoznania siê ze specyfik± wyst±pieñ publicznych o charakterze naukowym. Planowane na rok 2012 projekty zyska³y nowych uczestników.
Sylwestrowe Warsztaty Naukowe przez swój interdyscyplinarny charakter umo¿liwi³y spotkanie przedstawicieli najbardziej aktywnych studentów nauk przyrodniczych i dyskusje na pograniczu biologii, chemii i fizyki (np. nagrodzone seminarium pt. Pseudonauka a biznes (Marcin Ziemniak) czy te¿ Otwarty dostêp w nauce: przysz³o¶æ, alternatywa czy ¶lepa uliczka (Jakub Pi±tkowski)). Materia³y konferencyjne pos³u¿y³y ju¿ do promocji Wydzia³u Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w ¶rodowisku naukowym. Zaproszeni na Warsztaty go¶cie z Polski i zagranicy mogli zapoznaæ siê z akademickim podej¶ciem do problemów, które znaj± od strony teoretycznej i praktycznej.
Ró¿a Wêgliñska
Powrót