Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Aktualno¶ci
Archiwum
Seminaria
Badania
Działalno¶ć

Pomys³ o stworzeniu gry o biosyntezie bia³ka by³ w mojej g³owie w³a¶ciwie od czasów liceum, kiedy pozna³am na lekcji biologii proces translacji. Uzna³am, ¿e by³by to ¶wietny materia³ na grê zrêczno¶ciow±.

Jak to zwykle ze mn± bywa, na pomy¶le siê skoñczy³o. Jednak ta my¶l wci±¿ by³a gdzie¶ w pok³adach mojej pamiêci (jakby nie mog³a ust±piæ miejsca rzeczom wa¿niejszym). Ten stan trwa³by kolejne lata, gdyby nie Piknik Naukowy. Na forum Ko³a szukali¶my pomys³ów, jakie mogliby¶my tam zaprezentowaæ i wówczas przypomnia³a mi siê ta my¶l sprzed lat. Pomys³ zosta³ zaakceptowany, wiêc Mysz Laboratoryjna dosta³a pretekst do pracy. Musia³a stan±æ na wysoko¶ci zadania i siê za to zabraæ.

Po wielu tygodniach pracy nad gr± (tudzie¿ udawaniu, ¿e nad ni± pracujê), mog³am zaprezentowaæ ten (pó³)produkt na Nocy Biologów.


Screen z gry w stranie, w jakim by³a prezentowana na Nocy Biologów

Zasady s± proste. Prowadzimy ¿ywot tRNA poczciwego, które ma za zadanie dostarczaæ aminokwasy na rybosom (tymczasowo oznaczony p³otkami :P) w odpowiedniej kolejno¶ci, zakodowanej na nici mRNA.

Gra ma charakter edukacyjny. Dziêki niej mo¿na poznaæ ogólne zasady translacji, wzory i skróty aminokwasów oraz budowê kilku prostych bia³ek.

Po kilku miesi±cach gra uzyska³a postaæ bardziej profesjonaln±. Zasady zosta³y te same, lecz poprawi³am grafikê i doda³am kilka nowych poziomów. Dziêki temu na Pikniku Naukowym gra zosta³a zaprezentowana w znacznie lepszym stanie ni¿ na Nocy Biologów.


Screen z ostatecznej wersji gry

Aktualnie projekt mo¿na uznaæ za prawie zakoñczony. Zosta³y mi tylko formalno¶ci takie jak napisy koñcowe oraz oprawa muzyczna. Gra przesz³a beta-testy i spotka³a siê z pozytywnym odbiorem na Pikniku Naukowym . My¶lê, ¿e mogê byæ z tego dumna :)

Anna Mi¶cicka

Powrót


O kole
Linki
Kontakt
Galeria
Forum

Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki
Wydział Biologii Uniwersytet Warszawski